Przejdź do zawartości

Dyskusja:Marszałek (stopień wojskowy)

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Najwyższym stopniem w WP jest stopień marszałka, lecz aby go zyskać jest jeden warunek - żołnierz musi czynnie dowodzić działaniami w czasie wojny! Generał armii to specjalny stopień wprowadzony w 1983 dla jaruzelskiego, gdyż nie chciał marszałka!

Jaruzelski miał stopień generała armii od 1973 r.

Inna z wersji głosi, że stworzono dlań stopień generała armii, bo żył jeszcze marszałek Spychalski. Halibutt 00:30, 26 cze 2004 (CEST)[odpowiedz]
czy wyście totalnie zwariowali z tym Zdrojewskim? Przecież to była "nominacja" fałszywego prezydenta Sokolnickiego!!! Skreślić!!! Poza tym gen. armii za Gomuły przed Jaruzelskim był niejaki Popławski (w rzeczywistości Iwan czy Wasyl coś tam).

--Alexvonf 16:29, 14 lis 2005 (CET)[odpowiedz]

Generał armii istniał w 1954-1958 i 1981-1995, a od 2002 czterogwiazdkowy generał jest "bezprzymiotnikowy". Stanisław Popławski rzeczywiście miał stopień generała armii, ale trudno to nazwać, że "za Gomuły", bo wrócił do ZSRR po stłumieniu wystąpień w Poznaniu w czerwcu 1956 i już nigdy polskiego munduru - Bogu dzięki - nie założył.

O Zdrojewskim nic nie wiem.

Julo (dyskusja) 20:45, 14 lis 2005 (CET)[odpowiedz]

Prawie jak Piłsudski?

[edytuj kod]

Dlaczego np taki Rokossowski w tym i w innych artykułach jest wymieniany w jednym szeregu z marszałkiem Piłsudskim? Nie lepiej to zmienić nie wydaje mi się mówiąc delikatnie aby Piłsudskiemu czy Rokossowskiemu się to spodobało. To już trochę za duże przegięcie ja rozumiem, że na Wikipedii dochodzi się do prawdy na drodze kompromisu miedzy bredniami a faktami, ale w tym przypadku mamy raczej do czynienia z totalnym idiotyzmem nawet bez pozorów zdrowego rozsądku.

Poza tym co to znaczy "Marszałkowie Polski"(marszałkowie sejmu, senatu?) Nie lepiej stworzyć kategorie Marszałkowie Wojska Polskiego i Marszałkowie Ludowego Wojska Polskiego?

PS Ta sama genialna klasyfikacja jest na anglojęzycznej Wikipedii.

Marszałek Polski to nazwa stopnia wojskowego. Nie ma czegoś takiego jak Marszałek WP/LWP. A co do Piłsudskiego i Rokossowskiego - nie można fałszować historii, bo komuś się coś nie podoba. Wikipedia to nie reżim totalitarny--Prymonek 14:07, 23 wrz 2007 (CEST)[odpowiedz]

  • w artykule jest stwierdzenie "Józefowi Piłsudskiemu nadano stopień marszałka Polski...Kto i w jakiej formie nadał ten stopień naszemu wielkiemu rodakowi?--keriM_44 (dyskusja) 17:50, 14 sty 2008 (CET)[odpowiedz]
    • Dokładnie takiego samego sformułowania używali historycy w dwóch podręcznikach, które mam w domu. Była to formalnie rzecz biorąc decyzja wojskowej komisji weryfikacyjnej, która przyznawała stopnie w Wojsku Polskim żołnierzom, którzy przedtem służyli w Legionach lub armiach zaborczych. Biorąc pod uwagę fakt, że Piłsudski był wówczas Naczelnikiem Państwa, a komisji weryfikacyjnej legionistów przewodniczył Stanisław Burhardt-Bukacki (wówczas "tylko" pułkownik), to uznać należy, iż komisja ta mogła tylko prosić Piłsudskiego o przyjęcie stopnia, a on się zgodził. Natomiast osoby niechętne Piłsudskiemu twierdzić mogą, że Piłsudski sam sobie ten stopień nadał, posłużywszy się instrumentalnie ową komisją... Prawda najpewniej leży gdzieś pośrodku i nie da się raczej do końca wyświetlić, skoro nawet dzisiejsze spotkanie prezydenta z premierem ma różny przebieg w zależności od tego, kto je relacjonuje (mimo, że wszyscy uczestnicy żyją i cieszą się dobrym zdrowiem), a mianowanie Piłsudskiego miało miejsce prawie 90 lat temu (19 marca 1920) i wszyscy jego świadkowie dawno już pomarli. Julo (dyskusja) 19:04, 14 sty 2008 (CET)[odpowiedz]
      • ja też sam sobie odpowiem:)) (znalazłem "swoje" źródła). Było prawdopodobnie tak jak piszesz wyżej. Formalnie wyglądało to tak :19 marca 1920 Warszawa Dekret Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego o mianowaniu się marszałkiem Polski. "Stopień Pierwszego Marszałka Polski Przyjmuje i Zatwierdzam" w podpisie: Minister Spraw Wojskowych j. Leśniewski- gen. por| i poniżej Wódz Naczelny J. Piłsudski - Pierwszy Marszałek Polski. Dekret ten opublikowano w Dzienniku Personalnym MSWojsk nr 12 z 3 kwietnia 1920. ( duze litery nie są w tekscie przypadkowe)
Moje prywatne zdanie (najmniej istotne w sprawie:)). Trzeba było to jakoś rozwiązac. Metoda jak każda inna.Można uznac że Naczelny Wódz to urząd a nie osoba. Jednak dla prawdy historycznej trzeba i ten epizod znac--keriM_44 (dyskusja) 19:54, 14 sty 2008 (CET)[odpowiedz]

Chyba jednak istnieje takie coś, jak marszałek Wojska Polskiego i Marszałek LWP. W latach 1918-1939 i na emigracyji, a potem od 1989- to WP, i tu marszałek to marszałek WP, natomiast w latach 1941 (od formowania pierwszych oddziałów w ZSRR, ażeby wątpliwości nie było) do 1989 roku mamy LWP. Czyli Rokosowski i ci inni zdrajcy byli marszałkami LWP. I skoro ma tu być wszystko, to może jednak warto przywrócić Zdrojewskiego?

  • Trudno z tej wypowiedzi zrozumieć wiele więcej, niż słowo "chyba". W wikipedii opisujemy fakty, a nie przypuszczenia bądź interpretacje. Stopień wojskowy marszałka w Polsce zawsze nazywał się jednakowo: Marszałek Polski. Pozatem w Wikipedii naczelna zasada neutralnego punktu widzenia nie pozwala zaakceptować inwektyw pod niczyim adresem. Julo (dyskusja) 22:58, 26 paź 2007 (CEST)[odpowiedz]
  • Wypowiedź ta ewidentnie wskazuje, iż Zdrojewskiego powinno się wpisać na listę ponownie. W końcu był uznany przez część narodu polskiego za marszałka, tę samą, która nie uznawała godności PRL'owskich, a PRL nie uznawał Rządu na Wychodźztwie. Artykuł nie jest więc póki co obiektywny- jest proPRL'owski.
    • Nie ma żadnego przymusu czytać tego artykułu. Każdy ma prawo głosić na własny użytek własną historię świata i uznawać siebie samego za wyrocznię i wykładnię obiektywizmu. Przez wyrozumiałość życzę choć odrobinę sukcesów na tym polu.
      Co do Antoniego Zdrojewskiego - "mianowanie" uzyskał od jednej z grup emigracyjnych wbrew drugiej i to w roku bodaj 1972, zatem trudno sobie wyobrazić, żeby ten ruch uznać za legalny awans wojskowy. Nikt z liczących się historyków nie uznaje go w stopniu wyższym od generała brygady. Julo (dyskusja) 23:07, 27 paź 2007 (CEST)[odpowiedz]

Ciekawe... Czyli ja jestem nieliczący się... Nie to nie, choć obiektywnie byłoby go wpisać, z dopiskiem, że nie uznawany przez część narodu. Ale nie będę się już wypowiadał. I druga sprawa- wikipedia podaje go jako jenerała dywizji. Wikipedia jest nielicząca się...?

  • To nie miejsce na dyskusje światopoglądowe. Wikipedia trzyma się faktów powszechnie uznanych, a nie opinii odosobnionych grupek osób pozostających w konflikcie z innymi grupkami. Pan generał Zdrojewski nie był nigdy marszałkiem, ani Polski, ani Francji, ani Wielkiej Brytanii. Panu generałowi tytuł ten nadał emigracyjny polityk, którego inni emigracyjni politycy nazywali samozwańcem, a zatem tytuł ten nie jest ważny ani w prawie polskim, ani międzynarodowym. EOT Julo (dyskusja) 20:33, 28 paź 2007 (CET)[odpowiedz]

Marszałek w czasie wojny czy pokoju?

[edytuj kod]

W zarysie historycznym znajduje się następujący akapit:

"W Polsce istnieje stopień marszałka Polski. Po raz pierwszy stopień został nadany w 1920 Józefowi Piłsudskiemu [1] za zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecnie stopień Marszałek Polski otrzymać może wyłącznie w czasie wojny dowódca zwycięskiej kampanii. Najwyższym stopniem w czasie pokoju jest - w wojskach lądowych i lotnictwie wojskowym - generał (bez przymiotników, noszący cztery gwiazdki) lub - w Marynarce Wojennej RP - admirał."

Czy aby na pewno zdanie zaznaczone pogrubioną czcionką jest prawdziwe odnośnie aktualnego stanu prawnego? Obecna wersja ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP stanowi w art. 76 ust. 6., że "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej mianuje na stopień wojskowy Marszałka Polski oficera posiadającego stopień wojskowy generała (admirała) za wyjątkowe zasługi dla Sił Zbrojnych."

Ot wszystko, nie ma nic o nadawaniu tego stopnia w okresie wojny. Z jakiego źródła pochodzi informacja, że w czasie pokoju najwyższym nadawanym stopniem jest generał a marszałka nadaje się tylko w czasie wojny?

W artykule nie ma informacji o propozycji przyznania Wojciechowi Jaruzelskiemu tytułu Marszałka. Ten jednak podobno nie przyjął tej funkcji. Nie wiem natomiast, na ile jest to prawdziwa informacja, a na ile plotka. Wie ktoś coś może o tym?

PS. Tak tylko tytułem ciekawostki można dodać na marginesie dyskusji, że to iż teraz nie ma Marszałka wynika nie tyle, że nie mogło by go być, ale z tego, że jeżeli byśmy mianowali kogoś marszałkiem, to byłby śmiech przez całą Europę, że przy tak katastrofalnym stanie naszej armii mianuje się marszałków. We Francji też ostatni marszałek zmarł pod koniec lat 60. PS2. Podobno marszałek Rokossowski miał przygotowywać plan pomocy powstańcom warszawskim, ale prędko został wyciszony. Tą informację - też prosiłbym o zweryfikowanie.